Modern Generation Performance in an Ultra-Compact Business Desktop
The Dell OptiPlex 7010 Micro delivers next-generation efficiency and performance in a compact form factor, powered by an Intel Core i5-13600T processor, 16GB RAM, and a fast 256GB SSD. Designed for modern business environments, it provides excellent multitasking performance, fast responsiveness, and reliable productivity for everyday professional workloads. With built-in Wi-Fi and Windows 11 Pro, it’s a powerful and space-saving solution for any workspace.
| Model | Dell OptiPlex 7010 Micro |
|---|---|
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-13600T (Up to 4.80GHz) |
| Video Card | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | Wi-Fi Enabled |
| Warranty | 90 Days |
| Condition | Certified Refurbished Grade A (Excellent Condition) |
- Condition : Certified Refurbished Grade A
- Model: Dell
- Processor Type: Intel i5 12th Gen
- CPU: Intel® Core™ i5-13600T Processor 24M Cache, up to 4.80 GHz
- RAM : 16 gb ddr4
- Screen Size:
- Screen : N/A
- Graphic : Intel UHD Graphics 770
- HDD : 256 GB M.2 Nvme SSD PCIe
- HDMI/Display Port : Display Port x 2
- LAN :Gigabit
- Memory Card Reader : N/A
- Operating System :Windows 11 pro
- Optical Drive : N/A
- Ports : 5 x USB 3.2, 1 x USB Type-C 3.2 Gen2
- Keyboard: N/A
- Wi-Fi : USB WiFi Included
- Bluetooth: N/A
- Webcam : N/A
- Warranty:90 Days
For more information on Grades CLICK HERE









