Compact Business Power with Reliable Everyday Performance
The Dell OptiPlex 7090 Micro delivers strong and efficient performance in an ultra-compact design, powered by an Intel Core i5-10505 processor, 16GB RAM, and a fast 512GB SSD. Ideal for business and office environments, it provides smooth multitasking, fast boot times, and dependable productivity. This configuration also includes a DVD drive for added versatility, along with built-in Wi-Fi and Windows 11 Pro for a complete professional setup.
| Model | Dell OptiPlex 7090 Micro |
|---|---|
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-10505 (Up to 4.60GHz) |
| Video Card | Intel UHD Graphics 630 |
| Optical Drive | DVD Drive Included |
| Connectivity | Wi-Fi Enabled |
| Warranty | 90 Days |
| Condition | Certified Refurbished Grade A (Excellent Condition) |
- Condition : Certified Refurbished Grade A
- Model: Dell
- Processor Type: Intel i5 10th Gen
- CPU: Intel® Core™ i5-10505 Processor 12M Cache, up to 4.60 GHz
- RAM : 16 gb ddr4
- Screen Size:
- Screen : N/A
- Graphic : Intel UHD Graphics 770
- HDD : 512 GB M.2 Nvme SSD PCIe
- HDMI/Display Port : Display Port x 2
- LAN :Gigabit
- Memory Card Reader : N/A
- Operating System :Windows 11 pro
- Optical Drive : N/A
- Ports : 5 x USB 3.2, 1 x USB Type-C 3.2 Gen2
- Keyboard: N/A
- Wi-Fi : USB WiFi Included
- Bluetooth: N/A
- Webcam : N/A
- Warranty:90 Days
For more information on Grades CLICK HERE









