Powerful Business Desktop Performance for Professional Workloads
The HP EliteDesk 800 G4 delivers strong and reliable performance for business and office environments, powered by an Intel Core i7-8700 processor, 16GB RAM, and a fast 256GB SSD. Designed for productivity and multitasking, it ensures smooth performance for demanding applications while maintaining excellent efficiency. With built-in Wi-Fi and Windows 11 Pro, it’s a dependable solution for any professional workspace.
| Model | HP EliteDesk 800 G4 |
|---|---|
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-8700 (Up to 4.60GHz) |
| Video Card | Intel UHD Graphics 630 |
| Connectivity | Wi-Fi Enabled |
| Warranty | 90 Days |
| Condition | Certified Refurbished Grade A (Excellent Condition) |
- Condition : Certified Refurbished Grade A
- Model: Hp
- Processor Type: Intel i7 8th Gen
- CPU: Intel® Core™ i7-8700 Processor 12M Cache, up to 4.60 GHz
- RAM : 16 gb ddr4
- Screen Size:
- Screen : N/A
- Graphic : Intel
- HDD : 256GB SSD
- HDMI/Display Port : Display Port x 2
- LAN :Ethernet
- Memory Card Reader : N/A
- Operating System :Windows 11 pro
- Optical Drive : N/A
- Ports : 10 x USB 3.1, 1 x USB Type-C 3.1 Gen 2
- Keyboard: N/A
- Wi-Fi : Yes
- Bluetooth: N/A
- Webcam : N/A
- Warranty:90 Days
For more information on Grades CLICK HERE









