Versatile 2-in-1 Touch Laptop for Professionals
The Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 combines a sleek aluminum chassis with flexible 2-in-1 functionality. Featuring a 14" Touch FHD+ display, Intel Core i5-1145G7 CPU, 16GB RAM, and 512GB NVMe SSD, this foldable laptop adapts to tablet or traditional laptop mode for ultimate productivity and portability.
| Model | Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 Aluminum |
|---|---|
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512GB NVME SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-1145G7 (Up to 4.40GHz) |
| Video Card | Intel Integrated Graphics |
| Screen | 14" Touch FHD+ 1920 x 1200 – Foldable 2-in-1 |
| Warranty | 90 Days |
| Condition | Certified Refurbished Grade A (Excellent Condition) |
- Condition : Certified Refurbished Grade A
- Model: Lenovo
- Processor Type: Intel i5 11th Gen
- CPU: Intel® Core™ i5-1145G7 Processor 8M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU
- RAM : 16 gb ddr4
- Screen Size: 14 Inches
- Screen : 14" FHD touch Display
- Graphic : Intel UHD Graphics 620
- HDD : 512 GB SSD
- HDMI/Display Port : HDMI
- LAN :n/a
- Memory Card Reader : Yes
- Operating System :Windows 11 pro
- Optical Drive : N/A
- Ports : 2 x Intel® Thunderbolt™ 3 usb-c & 2xUSB 3.0
- Keyboard: English
- Wi-Fi : Wi-Fi 802.11ac
- Bluetooth: 4.2
- Webcam : 720p HD camera
- Warranty:90 Days
For more information on Grades CLICK HERE









