Powerful and Lightweight 15.6" Business Laptop ( FRENCH KEYBOARD)
The Lenovo ThinkPad T16 Gen 1 Magnesium delivers professional-grade performance in a durable magnesium chassis. Equipped with an Intel Core i7-1265U CPU, 16GB of RAM, and a 1TB NVMe SSD, this 15" FHD+ laptop is ideal for multitasking, office productivity, and everyday business workloads.
| Model | Lenovo ThinkPad T16 Gen 1 Magnesium |
|---|---|
| Memory | 16 GB DDR 4 |
| Storage | 1TB NVME SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-1265U (Up to 4.70GHz) |
| Video Card | Intel Integrated Graphics |
| Screen | 15.6" FHD+ 1920 x 1200 |
| Warranty | 90 Days |
| Condition | Certified Refurbished Grade A (Excellent Condition) |
- Condition : Certified Refurbished Grade A
- Model: Lenovo
- Processor Type: Intel i5 12th Gen
- CPU: Intel® Core™ i7-1265U Processor 12M Cache, up to 4.80 GHz
- RAM : 16 gb ddr4
- Screen Size: 15.6 Inches
- Screen : 15.6” FHD (1920×1080) Wide View Anti-Glare LED-backlit
- Graphic : Intel HD Graphics
- HDD : 1TB NVMe SSD
- HDMI/Display Port : HDMI 2.0
- LAN :Ethernet
- Memory Card Reader : SD Memory Card, SDHC Memory Card, microSD, microSDHC, miniSD
- Operating System :Windows 11 pro
- Optical Drive : N/A
- Ports : (2) USB 3.1 Gen 2 Type-C ,(1) USB 3.1 Gen 1
- Keyboard: French
- Wi-Fi : Yes
- Bluetooth: 4.2
- Webcam : Yes
- Warranty:90 Days
For more information on Grades CLICK HERE







